PADDLEBOARDING - FENOMÉN VE VODNÍCH SPORTECH

Jak jsem slíbila, budeme vám přinášet články nejen o plavkách, ale i o všem, co souvisí s vodou, plaváním nebo vodními sporty.

A jakým jiným vodním sportem začít, než tím, o kterém se teď hodně mluví. Určitě jste o něm už slyšeli, má takový libozvučný název – Paddleboarding.

O co se jedná? Tetička Wikipedie říká: Paddleboarding je vodní sport, při kterém jezdec na prkně podobném surfovému longboardu používá k pohybu vpřed dlouhého pádla. Rovněž je někdy zkráceně nazýván SUP (Stand Up Paddle = pádlování ve stoje). (Zdroj: Wikipedie).

Paddleboarding můžete provozovat na klidných vodách nebo se nechat svézt na vlnách podobně jako u surfování, ale tady vám stačí menší vlny a navíc máte v ruce pádlo jako pomůcku k udržení stability.

Už jste si to představili? Ne? Takže asi nějak takhle:

 standup-2404374__340

Nebo takhle?

 yoga-1634439__340

No a teď vážně. Ačkoli to nevypadá, po provozování paddleboardingu vás bude bolet celé tělo. Jedná se totiž o poměrně všestranné aerobní cvičení, při kterém zapojíte i svaly, o kterých jste si mysleli, že je nemáte :-). Neustále musíte udržovat rovnováhu, zapojujete lýtkové svaly, záda, břišní svaly, ruce, prostě celé tělo. Ideální pro formování postavy. A aby toho nebylo málo, tento sport vám nejen zlepší fyzickou kondici, ale i psychickou. Smysl pro rovnováhu, zklidnění mysli. Už jen to samotné pádlování na vodní hladině musí být uklidňující a relaxační. Na paddleboardu se dají provozovat i další druhy cvičení, hodně oblíbeným je jóga. A takové cvičení jógy na pohupujícím se paddleboardu při západu nebo východu slunce? To musí být paráda.

Překvapilo mě, že samotný paddleboard je vlastně nafukovací, vyrobený z PVC materiálu nebo polyetylenový board, s neklouzavým nášlapem. Pádlo má nastavitelnou délku, takže si ho můžete uzpůsobit podle své výšky. Vyrábějí se také nenafukovací paddleboardy, které jsou extrémně odolné a vhodné i do velkých vln.

Na paddleboardu se můžete projet i na místech, kde byste to nečekali a prohlédnout si u toho památky, například v Praze se na něm dostanete hezky po Vltavě kolem Vyšehradu, mrknete na Národní divadlo, Karlův most a zamáváte Čertovce :-). Ovšem v Praze pozor na parníky a hlavně vlny.

Stojí se na něm s nohami na šířku prkna s mírným podřepem (kvůli stabilitě) a pádluje se do písmene L, kolmo k vám a potom podél prkna.  A když teda potkáte ten parník, tak je dobré natočit se kolmo k vlnám.

Podtrženo, sečteno – Paddleboarding je super zábava a vodní sport, který zvládne opravdu každý.

Navíc na prkně nemusíte být sami. :-)

 paddling-1616666__340

A ideální oblečení na tuhle zábavu? No samozřejmě plavky :-). (Kdybyste třeba náhodou z toho prkna spadli, že?) Hodit se vám budou jak jednodílné, tak dvoudílné, v obou budete na paddleboardu vypadat skvěle! A pro pány doporučujeme klasické, boxerky nebo zkuste retro plavky a buďte nepřehlédnutelní :-).

Nevím, jak vy, ale já mám chuť jít to vyzkoušet. :-)

P.S. Věděli jste, že historie paddleboardingu sahá až do roku 1960? Kdo by to byl řekl?

Provozovatel webu www.vase-plavky.cz., jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro personalizaci reklam. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Další informace